Protokół I posiedzenia w 2026 roku
Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach
Data | godzina 31.03.2026 | 10:00 | Zapraszający na posiedzenie: Wojciech Saługa – Przewodniczący WRBRD
PROGRAM POSIEDZENIA
- Otwarcie posiedzenia
- Zatwierdzenie planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Bielsku – Białej, Częstochowie i Katowicach przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2026 r. – podjęcie stosownych uchwał
- Zatwierdzenie planu wydatków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2026 r. z środków niewykorzystanych w 2025 r.
- Zapoznanie Członków WRBRD ze stanem bezpieczeństwa na śląskich drogach – wystąpienie przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
- Sprawy bieżące.
- Zakończenie posiedzenia.
1. Otwarcie posiedzenia.
Pod nieobecność (spowodowaną wypełnianiem innych obowiązków), Marszałka Województwa Śląskiego, Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wojciecha Saługi, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Grzegorz Boski, otworzył Posiedzenie i powitał zebranych członków Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obrady prowadził Sekretarz WRBRD – Krzysztof Przybylski.
2. Zatwierdzenie planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, Częstochowie i Katowicach przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2026 r.
Sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Krzysztof Przybylski, przedstawił stosowne projekty uchwał dotyczące zatwierdzenia poszczególnych planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, Częstochowie i Katowicach na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2026 r.
Po przedstawieniu szczegółowych propozycji zgłoszonych w przedmiotowej sprawie, przystąpiono do głosowania kolejnych uchwał nr 1, 2, 3 (stanowiących kolejno załączniki nr 1, 2, 3 do niniejszego protokołu) dotyczących zatwierdzenia planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, Częstochowie i Katowicach w części przeznaczonej na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w roku 2026.
Uchwały przyjęto jednogłośnie.
3. Zatwierdzenie planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Częstochowie przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2026 r. ze środków nie wykorzystanych w 2025 r.
Sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Krzysztof Przybylski, przedstawił stosowny projekt uchwał dotyczące zatwierdzenia planu wydatków Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2026 r. ze środków nie wykorzystanych w 2025 r.
Uchwałę przyjęto jednogłośnie.
4. Zapoznanie Członków WRBRD ze stanem bezpieczeństwa na śląskich drogach.
Podinspektor Krzysztof Stankiewicz – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zapoznał Radę ze stanem bezpieczeństwa na drogach Województwa Śląskiego, przedstawiając szczegółowo konkretne dane obrazujące stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w województwie śląskim w okresie od stycznia do grudnia w latach 2021-2025 ze szczególnym uwzględnieniem poszczególnych kwartałów 2025 roku.
5. Sprawy bieżące.
Do Sekretariatu Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach nie wpłynęły żadne sprawy, które należałoby przeprocedować podczas tego Posiedzenia.
6. Zakończenie posiedzenia.
Elementem kończącym posiedzenie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego było podpisanie porozumienia pomiędzy Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach a Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym.
Porozumienie, które zostało podpisane przez Dyrektorów obu instytucji umożliwia wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach Województwa Śląskiego.
Ratownicy z WPR Katowice będą mogli doskonalić technikę prowadzenia samochodów służbowych oraz motocykli, zaś pracownicy WORD Katowice zostaną przeszkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.